Simulátor logic.ly
V simulátoru logic.ly je fyzika zjednodušená, aby nás nerušila při přemýšlení.
Pracujeme jen s logickými hodnotami low, high a budeme používat jen tři součástky: logické hradlo NAND, vypínač (čili vstup od uživatele) a žárovičku (čili znázornění hodnoty na výstupu).
Modrá znamená high, bílá znamená low, červená značí chybu: "výstup nejde určit".
- Součástku přidám tím, že ji přetáhnu z levého panelu do prostoru vpravo. Používáme NAND Gate, Toggle Switch, Light Bulb.
- Vstup některé součástky můžu připojit na výstup jiné tak, že kliknu myší na bílé kolečko nejdřív u první a potom u druhé součástky.
- Součástku nebo propojovací kabel můžu smazat klávesou Delete na klávesnici.
- Součástku můžu (jen pro přehlednost) otočit, když na ni kliknu pravým tlačítkem a vyberu Rotate.
Může být pohodlné si otočit všechny vypínače, aby byly zapnuté v poloze nahoře a vypnuté v poloze dole – tak to je v Česku zvykem.
Pro složitější vynálezy bude užitečné si připravit složitější součástky, a ty pak už používat jako hotovou, uzavřenou krabičku – integrovaný obvod.
- Žárovku a všechny (oba) vypínače, které v obvodu máme, musíme pojmenovat. Postupně klikneme na každou takovou součástku a vyplníme "Export Name (Optional)" ve formuláři, který vyskočí vpravo dole. Je na nás, jaké jméno zvolíme.
- Tažením myší vybereme všechny součástky, které v obvodu máme.
- Klikneme pravým tlačítkem a v nabídce zvolíme "Create Integrated Circuit..." Ve formuláři, který se objeví, nastavíme libovolné jméno obvodu ("Full Name") a potvrdíme ("Create New Circuit").
Integrovaný obvod se objeví v levém panelu úplně dole, v oddílu Custom. Můžeme jej přetáhnout do pracovního prostoru třeba i v několika kopiích, které už jsou na sobě úplně nezávislé, jako samostatné součástky.
Práci v logic.ly nejde uložit (protože používáme free verzi). Ve výuce se učíme obvody zapojovat, takže je jedině dobře, že pokaždé musíme začít nanovo. Pokud si ale budete chtít něco hotového zapamatovat, můžete použít snímek obrazovky.